Nu har jag äntligen börjat träna löpning efter den senaste svängen av förkylning. Det blev ett myspass på nästan 11 km på torsdagen. Hastigheten var inte det primära, det viktigaste var att det skulle kännas bra i kroppen utan att det kändes som man maxade.
Idag lördag, var det långpass i mitt mentala schema, mest för att jag hade fått lite extra egentid och tjejen tränade på förmiddagen. Lyckades skrapa ihop 22,8km ett tempo på 5min/km. Helt ok med tanke på alla förkylningar och träningsuppehåll. Jag hade faktiskt inte bestämt någon speciell fart, mera att det skulle kännas lätt och skönt. Att låta kroppen bestämma fart när man har en GPS-klocka som kan spotta ut massor av information i princip i realtid kan vara en utmaning. När man vet att brukar kunna springa i en viss fart, en viss sträcka och istället strunta i "gamla meriter" kräv en hel del viljestyrka. Svårast är det när man springer asfalt då endast eventuella backar kan påverka kampen mot gamla tider.
För övrigt så var det en negativ sak med passet, glömde solglasögonen!
Idag är det många som väljer att åka utomlands och springa lopp och det finns kanske några roliga här som kan locka lite extra för dig som inte bra vill se huvudstädernas gator och torg.
Olika typer av intervallpass är perfekt träning för att flytta gränserna framför oss. Men det finns mycket att tänka på och många olika variationer när det gäller intervaller.
Till denna lista får du dance för hela slanten. Träna till låtar som "Surrender" med CAZZETTE till "Shades" med Basic Element. 86 låtar som räcker till flera pass.Ladda ner listan i sin helthet genom att klicka på Spotify-loggan