Hopp, vårkänslor och ben
1 april, 2013
Blogg – Carina Berglund
Första april brukar ju innebära en massa skämt och lögn, eller ja, jag menar alla dessa aprilskämt då. För övrigt är det väl inte det...haha. Lät lite konstigt där, tror ni fattar vad jag menar. Man vet liksom inte om eller vad man kan lita på under denna dag. Lite spännande faktiskt att få klura ut vad som är sant och inte sant.
Huddinge kommun där jag bor hade bland annat detta aprilskämt på Facebook. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151521849076941&set=a.10150182398756941.324166.254585641940&type=1&theater
Lite kul faktisk. ;-)
Har ni blivit lurade idag? Hur då isåfall?
Förutom aprilskämt så har denna sista dag av påskledigheten varit underbart solig. Var ute på en PW i morse. Hade laddat med bra musik och njöt av sol, vårtecken som snödroppar och fågelkvitter. Mycket folk ute idag, både springandes och gåendes. Är också superglad för att min skadade fot känts så mycket bättre idag. Har ju kunnat gå en längre runda utan att det gjorde allt för ont. Det ger mig hopp om att jag är på väg åt rätt håll och att jag snart ska kunna snöra på mig löpskorna och springa. Jisses vad jag längtar nu. Har inte sprungit på över en månad. Så ni kan fatta vad jag längtar. Speciellt när man ser alla andra som springer i solen med lätta steg. Men jag är där snart. Pepp, pepp. :-)
Efter PW blev det en go frulle, kaffe på balkongen i solen och sen iväg till gymmet för intervaller på cykel.
SATS klass 30-20-10. Som är ett intervallpass. Grymt bra att kombinera med annat om ni inte gjort det. Mer info om klassen hittar ni här. http://www.sats.se/traning/grupptraning/30-20-10/
Efter intervallerna blev det ben. Körde knäböj med kettlebells, utfall, utfallsgång, legpress, utsida och baksida lår i maskin och avslutade med några upphopp. Kändes grymt i låren och rumpan efter. Så kanske lite träningsvärk att vänta. :-)
En grymt bra dag helt enkelt!
Hur har er dag varit?
Taggar
30-20-10Allt om löpningaprilskämtbenträningbloggingbra dagCarina Berglund bloggcykelhärlig dagIntervallerlegdaylöparelöpningpåskpassion for fitnessPWSATSspinningtränatränat