Ny ledig dag i uppe i norr. Riktigt skönt att ha några lediga dagar utan jobb och måsten.
Idag åkte vi till Härnösand och åkte upp till toppen av skidbacken. Emil sprang Härnö trail där för några veckor sedan och ville visa området så vi bestämde oss för att ta en promenad där. Mitt ben var lite grinigt efter passet igår så det fick vila från löpningen idag.
När vi kom fram var det några som stod med längdskidor. Det var inte jättemycket snö men tillräckligt för att de skulle plocka fram fulskidorna och åka några varv. Det var inga spår dragna utan de åkte ospårat.
Det fanns mängder av olika leder och vi hoppade lite mellan olika leder och fick ihop en ganska bra sväng tillslut. Vid några tillfällen kom man ut på kanten av kullen och hade grym utsikt över Härnösand och runtom.
Jag gillar att få se lite nya områden och stigar, hemma har man ju sprungit på nästan allt i närheten.
På vägen hem började det snöa rätt bra och nu har vintern kommit hit också. Verkar som att snön kom före söderut! Nu är det strax dags för gymmet, ska rehaba min krånglande muskel och stärka upp resten så jag slipper strul framöver..
"Jag har tränat i hela mitt liv (bara som motionär) och blev en frälst löpare 2010. Jag är 40 år, har två små barn och jobbar heltid så min träning är minutiöst planerad. Jag tränar 4-5 gånger i veckan, 1 styrkepass och resten löpning"...
Olika typer av intervallpass är perfekt träning för att flytta gränserna framför oss. Men det finns mycket att tänka på och många olika variationer när det gäller intervaller.
Jag går sista året på gymnasiet och håller på med mitt projektarbete som handlar om att jag som aldrig sprungit en mil förut ska under några veckor träna för att klara av att springa en mil under 45 minuter. Tränar dock fotboll på hög nivå så konditionen finns men jag undrar hur bör jag träna? vad ska jag träna för muskler? hur bör ett träningspass se ut?
Ett bra tips är att värma upp och stretcha ut bröstrygg och stela muskler innan man ger sig ut i löpspåret. Här kommer flera tips på hur du ska göra för att andas bättre när du löper.
Asfaltslöpning gör att du som löpare utsätter dig för en kraftig stötchock motsvarande fyra gånger din egen kroppsvikt varje gång du sätter ner din fot men är det farligt?