Jag har löptränat i perioder, egentligen i 20 år skulle jag tro, men perioderna utan löpning har varit betydligt längre än perioderna med... Har haft problem med mina knän som tvingat mig att sluta, samt att jag helt enkelt tröttat eller inte tagit mig tid.
Minns mitt första löppass jag hade för 3 år sedan. Skrev ut ett program som skulle ta mig från 0 till att springa 5 km på 12 veckor. Bestämde mig för att följa programmet till punkt och pricka för att inte falla i fällan och ta ut mig för mycket. Första passet bestod av uppvärmning, 1 minuts jogging, 5 min gång och ytterligare 1 min jogging. Det var långa minuter.. Flåsade som om jag sprungit ett helt maraton, hade blodsmak i munnen och hjärtklappning som en rädd hare. Men jag kämpade på, efter 12 veckor sprang jag 5 km utan uppehåll och var så nöjd! Dax att ta nästa steg, skrev ut nästa program som var att springa milen på ytterligare 12 veckor och det var en fantastisk känsla när jag orkade springa en hel mil utan att stanna!
Till våren ska jag springa mitt första lopp och gör min "loppremiär" på Göteborgsvarvet vilket jag verkligen ser fram emot!
Står det still i din utveckling som löpare? Blir du varken snabbare eller mer uthållig? Eller är du ute efter att vässa din teknik inför ett lopp? Movement är ett nytt träningskoncept som hjälper löpare på alla nivåer att nå sina mål...
Olika typer av intervallpass är perfekt träning för att flytta gränserna framför oss. Men det finns mycket att tänka på och många olika variationer när det gäller intervaller.
Jag går sista året på gymnasiet och håller på med mitt projektarbete som handlar om att jag som aldrig sprungit en mil förut ska under några veckor träna för att klara av att springa en mil under 45 minuter. Tränar dock fotboll på hög nivå så konditionen finns men jag undrar hur bör jag träna? vad ska jag träna för muskler? hur bör ett träningspass se ut?
Ett bra tips är att värma upp och stretcha ut bröstrygg och stela muskler innan man ger sig ut i löpspåret. Här kommer flera tips på hur du ska göra för att andas bättre när du löper.
Varför får jag ont i ryggen när jag springer? Efter bara någon kilometer börjar det. Är man för spänd eller måste jag göra någon speciell övning innan som kan fungera?